Małopolskie Stowarzyszenie Promocji AgroturystykiMałopolskie Stowarzyszenie Promocji Agroturystyki z siedzibą w Suchej Beskidzkiej powstało w roku 1999, jego założycielem była grupa ludzi prowadząca gospodarstwa agroturystyczne a także zajmująca się tą problematyką.

Fot.1Statutową powinnością Stowarzyszenia jest promocja gospodarstw agroturystycznych w Rejonie „Podbabiogórza” w którym leży Powiat Suski. Składa się on z trzech miasteczek – Sucha Beskidzka, Maków Podhalański i Jordanów oraz sześciu gmin – Budzów, Bystra-Sidzina, Jordanów, Stryszawa, Zawoja, Zembrzyce. To przepiękny teren położony u podnóża „najpiękniejszej góry świata” – Babiej Góry – 1725 m n.p.m. w zlewni rzeki Skawy i częściowo Raby oraz posiadający wiele mniejszych przepięknych „górek” które naprawdę warto zobaczyć. Polica (1367 m n.p.m.), Okrąglica (1247 m n.p.m.), Jałowiec (1111 m n.p.m.), a także ukochana góra naszego Ojca Świętego Jana Pawła II – Leskowiec (922m n.p.m.). Po paśmie Babiogórsko – Jałowieckim (Beskid Żywiecki) oraz Beskidzie Małym i Baskidzie Średnim na którym to „rozłożył” się Powiat Suski prowadzi wiele ciekawych szlaków turystycznych a także – ścieżek rowerowych dla bardziej i mniej wytrawnych cyklistów. Pensjonaty a także kwatery agroturystyczne o bardzo wysokim, wysokim i średnim standardzie powodują, że chce się tutaj przyjechać. Każdy pobyt w naszym regionie powoduje regenerację sił bez względu na porę roku.

Fot.2Okolica szczyci się bardzo bogatą florą i fauną, to tu zimą można spotkać się oko w oko z wilkiem, a wiosną zachwycać się przepięknymi dywanami krokusów, to tu latem na szlaku napotkać można lilię karpacką czy naparstnicę a jesienią to jeżyny i grzyby oraz niepowtarzalny szelest różnobarwnych liści pod nogami.
Doskonała kuchnia (na życzenie regionalna) oraz gościnność kwaterodawców sprawia, że zadzierzgnięte znajomości a niekiedy i przyjaźnie trwają i trwają.

Ciekawostką naszego rejonu jest to że stąd wszędzie jest blisko tak do Zakopanego jak i do Rabki, tak na Słowację jak i do Kalwarii Zebrzydowskiej czy Wadowic, po prostu wszędzie, a mając własny środek lokomocji nie ma żadnego problemu aby Babią Górę objechać dookoła w ciągu jednego dnia.

Zarząd Małopolskiego Stowarzyszenia Promocji Agroturystyki w Suchej Beskidzkiej:

Stanisław Budnik – prezes – e-mail: budnik@mspa.pl
Stanisława Kaliczak – wiceprezes